Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Nastran – najtrudniejsze i najłatwiejsze obliczenia

NASTRAN jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie systemów do obliczeń numerycznych. Wykorzystywany jest w wielu znanych programach komputerowych, na których pracują między innymi architekci czy osoby zajmujące się projektowaniem różnych systemów czy budownictwem. Jednym z najbardziej znanych powiązań jest program CAD.

Nastran i CAD

NASTRAN dla oprogramowania CAD stanowi dodatkową możliwość prowadzenia obliczeń w specjalistycznym środowisku, jakim jest modelowanie w takich programach jak: Inventor lub SolidWorks. Występuje tutaj jako niezależny, bardzo specjalistyczny moduł obliczeniowy. Ten moduł jest dostępny już z poziomu interfejsu programu CAD. Co dzięki niemu uzyskuje użytkownik programu?

Obliczenia zmęczenia materiału

Przede wszystkim podczas analizy oraz procesu siatkowania program automatycznie odczytuje takie informacje jak: powierzchnia środkowa albo moduł blachowy. Pojawia się również możliwość wykonania skomplikowanych analiz i powiększenie przede wszystkim ich o obliczenia nieliniowe, czyli między innymi pojawiają się tutaj analizy termiczne czy zmęczeniowe danego materiału. Obliczenia można robić niemal na wszystkich dostępnych materiałach (nawet dla tworzyw sztucznych). Z modułem Nastran Autodesk, środowisko CAD jest pełnym oprogramowaniem – bardzo istotnym z poziomu potrzeb projektantów różnych urządzeń.

Kompatybilność – olbrzymi plus oprogramowania

Warto wiedzieć poza tym, że NASTRAN jest oprogramowaniem kompatybilnym i bardzo dobrze współpracuje z większością systemów wykorzystywanych do pracy przy pre albo post processingu. Jego cechą główną są takie funkcjonalności jak: możliwość wykonania analiz liniowych, nieliniowych oraz analiz termicznych. Można zmierzyć takie zjawiska jak: radiacja, kondykcja. Poza tym dzięki temu oprogramowaniu pojawiła się również możliwość wykonywania ścisłych analiz wyboczeniowych. Problemem przestały być także specjalistyczne analizy zmęczenia materiału nisko oraz tak zwanego wysokocyklowego i analizy przy testach upuszczeniowych czy samych struktur kompozytowych.

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *