Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Nastran – najtrudniejsze i najłatwiejsze obliczenia

NASTRAN jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie systemów do obliczeń numerycznych. Wykorzystywany jest w wielu znanych programach komputerowych, na których pracują między innymi architekci czy osoby zajmujące się projektowaniem różnych systemów czy budownictwem. Jednym z najbardziej znanych powiązań jest program CAD.

Nastran i CAD

NASTRAN dla oprogramowania CAD stanowi dodatkową możliwość prowadzenia obliczeń w specjalistycznym środowisku, jakim jest modelowanie w takich programach jak: Inventor lub SolidWorks. Występuje tutaj jako niezależny, bardzo specjalistyczny moduł obliczeniowy. Ten moduł jest dostępny już z poziomu interfejsu programu CAD. Co dzięki niemu uzyskuje użytkownik programu?

Obliczenia zmęczenia materiału

Przede wszystkim podczas analizy oraz procesu siatkowania program automatycznie odczytuje takie informacje jak: powierzchnia środkowa albo moduł blachowy. Pojawia się również możliwość wykonania skomplikowanych analiz i powiększenie przede wszystkim ich o obliczenia nieliniowe, czyli między innymi pojawiają się tutaj analizy termiczne czy zmęczeniowe danego materiału. Obliczenia można robić niemal na wszystkich dostępnych materiałach (nawet dla tworzyw sztucznych). Z modułem Nastran Autodesk, środowisko CAD jest pełnym oprogramowaniem – bardzo istotnym z poziomu potrzeb projektantów różnych urządzeń.

Kompatybilność – olbrzymi plus oprogramowania

Warto wiedzieć poza tym, że NASTRAN jest oprogramowaniem kompatybilnym i bardzo dobrze współpracuje z większością systemów wykorzystywanych do pracy przy pre albo post processingu. Jego cechą główną są takie funkcjonalności jak: możliwość wykonania analiz liniowych, nieliniowych oraz analiz termicznych. Można zmierzyć takie zjawiska jak: radiacja, kondykcja. Poza tym dzięki temu oprogramowaniu pojawiła się również możliwość wykonywania ścisłych analiz wyboczeniowych. Problemem przestały być także specjalistyczne analizy zmęczenia materiału nisko oraz tak zwanego wysokocyklowego i analizy przy testach upuszczeniowych czy samych struktur kompozytowych.

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *