Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Czym jest stereoskopia i jak wykorzystywana jest we współczesności?

Pewnie nieraz zastanawialiście się, jak to możliwe, że niektóre filmy możemy oglądać w trzecim wymiarze za pośrednictwem specjalnie przystosowanych do tego okularów?

Otóż wszystko to dzieje się za sprawą stereoskopii, czyli techniki obrazowej, której zadaniem jest stworzyć taki efekt, aby odbiorca miał możliwość widzenia stereoskopowego obrazu. Na czym zatem polega widzenie stereoskopowe? Mianowicie polega ono na tym, że ludzkie oko postrzega otoczenie w taki sposób, że jest w stanie ocenić odległość od widzianych przez siebie przedmiotów. Zdolność ta jest charakterystyczna przede wszystkim dla ssaków naczelnych, jakimi są ludzie oraz małpy.

W związku z powyższym, zadaniem osób tworzących filmy oraz bajki w trójwymiarze jest stworzenie właśnie takiego efektu, który pozwoli poczuć się odbiorcy, jakby znajdował się w centrum zdarzeń, które prezentowane są na ekranie.

Jak zatem powstają filmy tworzone tą techniką?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że stereoskopia winna dostarczyć do mózgu dwa obrazy. Dlaczego dwa? Ponieważ jeden powinien być widziany z perspektywy lewego oka, a drugi z perspektywy oka prawego. Aby osiągnąć taki efekt, w pierwszej kolejności wykonuje się obrazy dwuwymiarowe, które ukazują obraz tudzież scenę z dwóch odrębnych punktów widzenia, które powinny być w takiej odległości, jak wzrok widza.

W tej sytuacji obrazy, które powstają, są do siebie zbliżone, gdyż ukazują poniekąd to samo, jednak z uwzględnieniem różnych kątów widzenia, a także szczegółami jakimi jest wzajemne przesłanianie się występujących na nich obiektów. Te niby z pozoru mało znaczące różnice, stanowią mocne podłoże powstania trzeciego wymiaru.

Jak ostatecznie osiągany jest efekt trójwymiaru?

Za pomocą jednej z licznych technik, twórcy filmu 3D mają za zadanie przedstawić lewy obraz lewemu oku i analogicznie prawy obraz, prawemu oku. W ramach tej formy prezentacji obrazu, w mózgu odbiorcy dochodzi do połączenia się tych dwóch obrazów, co w efekcie daje obraz przestrzenny, zwany również cyklopowym. Dlaczego cyklopowym? Dlatego, że powinniśmy dwa obrazy widzieć jako jeden, co można porównać do cyklopa, który u nasady nosa posiadał jedno oko, a kolokwialnie nazwać je możemy „okiem trójwymiarowym”.

Jakie inne zastosowania ma stereoskopia?

Oprócz filmów oraz bajek, które możemy oglądać w trójwymiarze, ze zjawiskiem stereoskopii możemy się spotkać również w grach komputerowych. W tej sytuacji również koniecznym jest użycie specjalistycznych okularów, które nam umożliwią widzenie obrazu w trójwymiarze, jednak jest to jak najbardziej możliwe i obecnie coraz bardziej popularne.

Zdecydowanie częściej, niż ma to miejsce w grach komputerowych, znajdujemy zastosowanie stereoskopii w goglach trójwymiarowych, które możemy podłączyć do smartfona czy do komputera i w ten sposób poczuć się, jakbyśmy byli uczestnikami danej gry lub obrazu, który w danej chwili możemy oglądać.

Kolejnym zastosowaniem, które napotykamy równie często, jest występowanie obrazów w trójwymiarze. Z reguły są to po prostu zdjęcia przedstawione w formie obrazu i w tej właśnie technologii, jednak jak się okazuje, znajdują sporą rzeszę fanów i wiele osób marzy o tym, aby posiadać je w domu, gdyż rewelacyjnie się prezentują.

Ostatnim już przykładem zastosowania stereoskopii, są noszone przez wiele osób cierpiących na wadę wzroku soczewki kontaktowe. Ich działanie oparte jest właśnie o szereg czynników, które ostatecznie mają umożliwić ich użytkownikom widzenie obrazu cyklopowego.

Reasumując, stereoskopia to zjawisko, które ma szerokie zastosowanie w obecnym świecie.

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *