Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Silnik do zadań specjalnych

VRAY to specjalny silnik renderujący używany w programach do tworzenia trójwymiarowej grafiki komputerowej. Silnik ten jest bardzo zaawansowany i umożliwia używanie na przykład takich technik jak algorytm globalnego oświetlenia, mapowanie fotonowe, path tracing, czy też irradiance map. Zaawansowanych możliwości jakie on udostępnia jest bardzo wiele i każdy kto zajmuje się grafiką powinien zapoznać się z dołączoną do silnika dokumentacją. Silnik powstał on w 1997 roku i został stworzony przez Vladimira Koylazova i Petera Miteva z firmy Chaos Group. Przez te wszystkie lata silnik zyskał bardzo duże uznanie wśród osób, które zajmują się zawodowo grafiką 3D i uzyskiwaniem efektów specjalnych.

 

Przewagą systemu VRAY nad innymi systemami renderującymi jest właśnie używanie takich zaawansowanych technik renderujących, które nie tylko są bardziej wydajne od innych rozwiązań, ale także pozwalają na uzyskanie lepszych efektów związanych z jakością grafiki. Obraz, który powstaje przy wykorzystaniu tych właśnie metod jest bardziej fotorealistyczny dla ludzkiego oka. Poprawa jakości wyglądu obrazu bierze się z innego odzwierciedlania oświetlenia. Jednak niestety te zaawansowane sposoby na renderowanie światła mają też swoje wady, a mianowicie zwiększone zapotrzebowanie na moc obliczeniową, która bierze się z faktu, że do renderingu tego rodzaju potrzeba bardzo wiele różnych obliczeń. Jednak w stosunku do czasu jakość uzyskanych efektów jest bardzo dobra. Sprawia to, że VRAY jest bardzo często i szeroko stosowany.

Zastosowanie tego silnika renderującego jest bardzo szerokie, a jego najważniejszym zastosowaniem jest rendering w produkcjach filmowych przy produkcji realistycznych scen różnego rodzaju. Ten silnik renderujący jest kompatybilny między innymi z takimi aplikacjami jak Autodesk 3ds max, Truespace, Blender i wiele innych. Tak szerokie zastosowanie silnika VRAY świadczy o jego bardzo wysokiej jakości oraz o tym, że został doceniony nie tylko przez producentów, ale także użytkowników. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem licencji sprawdź szczegóły w PCC Polska.

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *