Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Oprogramowanie dla inżynierii

Inżynierowie, architekci, projektanci czy graficy nie wyobrażają sobie zapewne współczesnych czasów bez komputerów. To one, a właściwie specjalistyczne oprogramowanie, które jest na nich zainstalowane, pozwala im tworzyć nowoczesne projekty i rozwiązania w niespotykanie krótkim czasie. Czy jest jeszcze możliwe, by pracować w takim zawodzie bez pomocy komputera?

Teoria i tak jest taka sama – dla komputera i dla inżyniera z kartką papieru

Wszystkie znane dzisiaj programy komputerowe do wspomagania projektowania czy wytwarzania, mają u swoich podstaw teoretyczne rozwiązania, które są niezmienne od wieków i których używali inżynierowie przed epoką komputerów. Współczesne oprogramowanie różni się od człowieka tylko tym, że potrafi zdecydowanie szybciej przeprowadzać obliczenia oraz – co najważniejsze, rzadziej popełnia błędy rachunkowe.

 

Wytrzymałość materiałów – czyli odkształcenia, naprężenia itp

W kwestii rachunków związanych z wytrzymałością materiałów, w programach komputerowych dominuje Metoda Elementów Skończonych. Polega ona na podziale badanego elementu na pewną ilość elementów o jednakowych, prostych kształtach. Elementem skończonym może być trójkąt, kwadrat czy inna figura geometryczna. Po podziale badanego obiektu na części, program komputerowy dokonuje analizy przemieszczeń, naprężeń, odkształceń itp każdego z węzłów – czyli wierzchołków figur.

Metoda elementów skończonych wykorzystywana jest przez różnego typu oprogramowanie komputerowe przystosowane do prowadzenia obliczeń wytrzymałościowych. Dzięki niej możliwe jest szybkie oszacowanie, czy dana konstrukcja wytrzyma zakładane obciążenie, czy konieczne będzie dodatkowe jej wzmocnienie.

Nowoczesne programy inżynierskie

Jednym z wiodących wydawców oprogramowania inżynieryjnego jest firma autodesk. W jej ofercie znajduje się między innymi program autocad – znany i doceniany przez wielu inżynierów zajmujących się niemal każda gałęzią gospodarki – od ogrodnictwa po wykonywanie skomplikowanych konstrukcji dla branży naftowo-gazowniczej.

Program autodesk autocad to wiodące rozwiązanie dla każdego inżyniera. Posiada możliwość instalacji wielu dodatków branżowych, które uczynią z niego jeszcze lepsze narzędzie. Każdego roku na rynku pojawia się nowa, ulepszona wersja tego oprogramowania komputerowego. Dzięki temu, że oprogramowanie to jest ciągle rozwijane i ulepszane, zainteresowanie nim ze strony przedsiębiorców jest znaczne. Autocad to sprawdzone narzędzie, które jest bardzo użyteczne w rękach każdego inżyniera.

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *