Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Modelowanie nigdy nie było takie proste!

Komputer jest niezbędnym narzędziem pracy większości inżynierów. Ci, oprócz co najmniej dobrej obsługi programów pakietu Office lub podobnych, powinni też posługiwać się narzędziami do sporządzania modeli przestrzennych projektowanych części i do tworzenia dokumentacji technicznej. Dziś, do tych zadań właściwie nie wykorzystuje się już ludzi. Dokumentacja rysunkowa sporządzana jest najczęściej przy użyciu specjalnych programów.

Modelowanie 3D

Modelowanie w trójwymiarze to dziś jeden z najpopularniejszych sposobów na tworzenie części i elementów maszyn. Zamiast rysować rzuty aksonometryczne, łatwiej jest odpalić program, który wygeneruje nam pożądany model w widoku trójwymiarowym. Na rynku oprogramowania nie brakuje różnych ofert. Najpopularniejsze programy tego typu, to autodesk inventor, catia czy solid works. Wysokiej jakości oprogramowanie w połączeniu z doświadczeniem inżynierów pozwala tworzyć bardzo dokładne modele projektowanych konstrukcji, w wyjątkowo szybkim tempie.

Dlaczego warto modelować?

Chcąc stworzyć model części, najwygodniej jest zrobić to za pomocą programu typu CAD 3D. Dlaczego? Ponieważ wygenerowanie trójwymiarowego modelu za pomocą programu komputerowego trwa znacznie krócej, niż narysowanie na kartce części lub wykonanie prototypu. Oprogramowanie CAD 3D to także oszczędność pieniędzy. Chociaż zakup oprogramowania nie należy do najtańszych, szybsza praca znacznie obniża koszty projektu i pozwala zarabiać więcej. Dzięki temu firmy szybciej się rozwijają.

Oprogramowanie CAD a studenci

Studenci politechnik z całego kraju chcieliby w czasie nauki podnosić swoje kwalifikacje z zakresu oprogramowania 3D. Wielu z nich potrafi uczyć się samodzielnie. Na szczęście firma Autodesk, która udostępnia oprogramowanie autodesk inventor, umożliwia pobranie ze swojej strony bezpłatnej wersji tego programu, która przeznaczona jest wyłącznie dla studentów. Dzięki temu student może legalnie posiadać w domu oprogramowanie, za pomocą którego można modelować trójwymiarowe bryły niemalże wszystkiego. Można też skorzystać z dofinansowanych szkoleń od partnera Autodesku – PCC Polska.

 

 

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *