Blog o projektowaniu w środowisku CAD.

Branża projektowa w Polsce

Branża projektowa w Polsce w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Razem z postępem technologicznym powstaje coraz więcej programów komputerowych, które mają ułatwić życie projektantom, oraz wspomóc i przyspieszyć ich pracę.

Kiedyś, kiedy sprzęt komputerowy nie był jeszcze tak bardzo zaawansowany projektanci musieli korzystać z własnych umiejętności kreślarskich. Rysowanie projektów na desce kreślarskiej było dużo bardziej pracochłonne, poza tym wystarczyło popełnić drobny błąd, a cały rysunek- który mógł kosztować projektanta wiele godzin pracy, mógł nadawać się jedynie do wyrzucenia. Powodowało to wiele frustracji i zwykłe marnowanie czasu. Teraz, w dobie komputeryzacji powstają to coraz nowsze, bardziej zaawanasowane programy projektowe, które mają wgrane takie funkcje, żeby jak najbardziej ułatwić pracę architektom, konstruktorom, mechanikom i inżynierom z pokrewnych branży.
Dzięki temu, że powstały programy projektowe, a praca stała się przyjemniejsza i szybsza, można robić większą ilość projektów na raz. Przez to też spadła ich cena, ponieważ na przykład architekt nie poświęca już tyle czasu na jeden projekt. Dodatkowa funkcja, którą posiada program komputerowy i która powoduje, że jest on zdecydowanie bardziej pomocny w pracy jest opcja „cofnij”, która ułatwia życie nie jednemu inżynierowi. Teraz, drobna pomyłka nie kończy się przerysowaniem całego rysunku, a może zostać szybko skorygowana. Najpopularniejsze programy do projektowania 2D i 3D produkuje obecnie firma Autodesk. Są to wszelkiego rodzaju programy typu Cad czyli na przykład: AutoCAD Architecture, Autodesk Civil, AutoCAD Investor czy najpopularniejszy AutoCAD. Są to programy, z których każdy służy trochę do czegoś innego w zależności od branży w jakiej będzie używany. Programów tego typu jest naturalnie o wiele więcej. Najpopularniejszy AutoCAD łączy jakby wszystkie z nich dając najszerszą gamę możliwości projektowych.
Powstanie programów dla projektantów znacznie przyspieszyło pracę inżynierów, oraz podniosło jej jakość.

admin

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *